Magyarországon élő növényevő patások

2014.07.25 17:50

                                                           VADDISZNÓ

A vaddisznónak nincs különleges igénye élőhelyével szemben, csak legyen búvóhelye. A hegyek magasrészeit is kerüli. Joggal nevezhetjük igazi mindenevőnek: tölgy- és bükkmakkot, mindenféle földön elérhető gyümölcsöt, férget fogyaszt. Megfogja a patkányt, a pockot, és megeszi a dögöt is.

                                                                ŐZ

Az ők erdős sztyeppéken, mezőgazdasági területeken él, de a nádasokat is kedveli. Nagyonf ürgén mozog, könnyedén ugrik, úszik, és kapaszkodni is jól tud. A menekülésben, valamint a védekezésben nagyszerű hallása, látása és szaglása segíti. Legveszedelmesebb ellenségei a farkas, a hiúz, a róka és a vadmacska.

                                                                 MUFLON

Hazánk valamennyi középhegységei részén megtalálható a muflon. Jellegzetes, előre görbülő szarváról könnyűfelismerni. Szürkület után indulnak táplálékot keresni, füveket, lágyszárú növényeket legelnek.

                                                                GÍM-SZARVAS DÁM-SZARVAS

A Kárpát-medencében két szarvasfaj él: a gímszarvas és a dámszarvas (dámvad). A gímszarvas egyaránt jól érzi magát síkságon, hegységben, erdőben és tisztáson. Nagyon eleven és félénk állat, mindig készen áll a menekülésre. Míg a gímszarvas őshonos hazánkban, addig a dámszarvast betelepítették. A dámszarvas jellegzetes hosszú, lapátszerű agancsáról könnyen felismerhető. Vörösesbarna bundáját fehér pöttyök díszitik. Tápláléka füvekből lágyszárúakból, fák és cserjék fiatal hajtásaiból, rügyeiből és leveleiből áll.

                                                           TUDOD-E

Az őzeknél a hímeket baknak, a nőstényt pedí sutának, a fiatal őzeket pedig gidának hívják. 

A szarvasoknál a hímet bikának, a nőstényt tehénnek, a kicsinyét pedíg borjúnak nevezik.

A vaddisznó családi közösségben jár, amit kondának hívnak.

 


Készíts ingyenes honlapot Webnode